آشنایی با DNS hijacking

DNS hijacking فرآیندی است که در آن نفوذگر با تغییر رکورد های DNS باعث هدایت بازدیدکنندگان به سایت یا آدرس های دیگر میشود . این امر ممکن است به خاطر ضعف های امنیتی در DNS Server و ایجاد دسترسی به فایل های مرتبط به تعریف رکوردها باشد. اکثرا هدف در سرقت DNS فرستادن کاربران به صفحاتی است که دارای تبلیغات مختلف ، کدهای مخرب و .. است و عملا سوء استفاده از اعتبار یک وب سایت و بازدیدکنندگان بالای آن برای اهداف غیر مجاز.


پروتکل SSL

(SSL يا Secure Socket Layer) به منظور برقراري ارتباطات ايمن ميان يك سرويس دهنده و يك سرويس گيرنده است كه توسط شركت Netscape ارائه شده است. بنا بر پروتکل SSL، اطلاعاتی که میان مرورگر و وب‌سایتی که در حال مرور شدن است، مبادله می شود، به وسیله‌ی کلید های خصوصی (private key) رمزنگاری شده و در صورتی که در طول مسیر اطلاعات استراق سمع شوند، قابل استفاده نخواهند بود. به همین جهت است که از پروتکل مذکور برای کاربردهای تجاری استقبال خوبی به عمل آمده است.


گشت و گذار امن در اینترنت با استفاده از Private Browsing فایرفاکس

مرورگر ها بصورت عادی تمامی آدرس ها ، جستجو ها و... شما را ثبت میکنند. ممکن است شما در شرایطی قرار بگیرید که نیاز به دسترسی از یک کامپیوتر غیر شخصی را داشته باشید و تمایلی ندارید هیچ یک از صفحاتی که بازدید کردید ثبت شود و این امکان را ندارید که پس از اتمام کار هیستوری را حذف کنید در این صورت میتوانید از قابلیت Private Browsing فایرفاکس استفاده نمایید. در این صورت هیچ آدرس ، دانلود ، جستجو و ... ثبت نخواهد شد.


تعریف امنیت اطلاعات

امنیت اطلاعات یعنی حفاظت اطلاعات و سیستم‌های اطلاعاتی از فعالیت‌های غیرمجاز. این فعالیت‌ها عبارتند از دسترسی، استفاده، افشاء، خواندن، نسخه برداری یا ضبط، خراب کردن، تغییر، دستکاری. واژه‌های امنیت اطلاعات، امنیت کامپیوتری و اطلاعات مطمئن گاه به اشتباه به جای هم بکار برده می‌شود. اگر چه اینها موضوعات به هم مرتبط هستند و همگی دارای هدف مشترک حفظ محرمانگی اطلاعات، یکپارچه بودن اطلاعات و قابل دسترس بودن را دارند ولی تفاوت‌های ظریفی بین آنها وجود دارد. این تفاوت‌ها در درجه اول در رویکرد به موضوع امنیت اطلاعات، روش‌های استفاده شده برای حل مسئله، و موضوعاتی که تمرکز کرده‌اند دارد.


   1