اخبار ضد و نقیض از فیلتر شدن سه شبکه اجتماعی در ایران

اخبار ضد و نقیض از فیلتر شدن سه شبکه اجتماعی در ایران


تاریخ خبر : ۱۹-۱۰-۹۳    امتیاز: 5 از 5  ( مجموع آرا : 2)

در پی اتمام مهلت دادستان کشور به وزارت ارتباطات مبنی بر ساماندهی شبکه‌های اجتماعی موبایلی، دستور قضایی برای فیلترینگ این شبکه‌ها به دستگاه مجری صادر شد. به گزارش ایتنا از مهر، حدود ۳ ماه پیش دادستان کل کشور در نامه‌ای به وزارت ارتباطات خواستار ساماندهی استفاده از نرم‌افزارهای موبایلی و شبکه های اجتماعی شد و به این وزارتخانه یک ماه مهلت داده شد که این دستور را اجرایی کند.


هم‌اکنون شنیده‌ها حاکی از آن است که به دلیل عدم ساماندهی این شبکه‌های اجتماعی روز گذشته مقام قضایی دستور فیلترینگ سه شبکه اجتماعی موبایل را به وزارت ارتباطات به عنوان مجری صادر کرده است. از روز گذشته، برخی اخبار از فیلتر شدن شبکه های اجتماعی لاین، تانگو و واتس اپ حکایت داشت، اما تاکنون این شبکه‌ها فیلتر نشده است. گفته می‌شود، به دلیل آنکه این شبکه‌های اجتماعی محتوای مجرمانه که مصداقی از جرم است را ترویج می کنند، دستور ساماندهی این شبکه ها و اجرای فیلترینگ هوشمند بر آن از سوی مقام قضایی صادر شده است و از آنجا که در این زمینه پیش از این به وزارت ارتباطات تذکراتی داده شده بود، اما اتفاقی نیفتاد، مقام قضایی دستور فیلترینگ را به وزارت ارتباطات به عنوان مجری صادر کرده است.
 
هفته گذشته وزارت ارتباطات در راستای فیلترینگ هوشمند به صورت آزمایشی شبکه اینستاگرام را تحت اعمال فیلترینگ هوشمند قرار داد که بر اساس آن تصاویر مجرمانه در این شبکه قابل رؤیت نبود.
 
تکذیب خبر
دقایقی پس از آن که یک منبع آگاه در کمیته تبیین مصادیق مجرمانه از صدور دستور قضایی فیلترینگ نرم‌افزارهای ارتباطی واتس اپ، تانگو و لاین خبر داد، یک عضو این کارگروه از صدور چنین حکمی ابراز بی‌اطلاعی کرد. رمضانعلی سبحانی فر به ایرنا گفت تاکنون چیزی در این زمینه به کارگروه نرسیده و اطلاعی از این موضوع نداریم. ی ادامه داد: جلسات کمیته تعیین مصادیق براساس آیین نامه هر دو هفته یکبار برگزار می‌شود و پرونده‌هایی که دارای شاکی خصوصی هستند و پرونده‌های دارای تخلفات مجرمانه یا مصادیق مجرمانه را طبق روال مورد بررسی قرار می‌دهد، این در حالی است که تاکنون مطلبی در این زمینه به کمیته اعلام نشده است.

یک منبع دقایقی پیش به ایرنا گفت: دستور قضایی، فیلترینگ نرم‌افزارهای ارتباطی تلفن همراه شامل لاین، واتس آپ و تانگو صادر شده است و نرم‌افزارهای یاد شده به طور کامل فیلتر می‌شوند. مسئولان وزارت ارتباطات تاکنون اعلام داشته اند که سیاست دولت فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی نیست بلکه محتوای مجرمانه این شبکه‌ها باید فیلتر شود.پرتال فناوری اطلاعات موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری